top of page

UNIKÁT JAK V ČESKÉM, TAK EVROPSKÉM MĚŘÍTKU

Via Ferrata na Pastýřské stěně se nachází v srdci Děčína naproti děčínskému zámku přes řeku Labe. Všechny cesty začínají na Labském nábřeží u původního výtahu na Pastýřskou stěnu. Parkovat lze na parkovišti u nedalekého kruhového objezdu, na parkovišti pod Tyršovým mostem, nebo na druhém břehu Labe u městské knihovny.
Ferrata byla zprovozněna v dubnu roku 2014, od té doby do současnosti vzniklo celkem 16 cest s různými stupni obtížnosti. Je dlouhá zhruba 150m a ve výšce 60m můžete zdolat též vzdušný most. Ferrata je volně přístupná, vstup je zdarma. Navštívit jí můžete v turistické sezóně, dle klimatických podmínek, zhruba od května do října. Zákaz vstupu je pouze za mokra,bouřky a snížené viditelnosti.
Ferrata je vhodná jak pro fyzicky zdatné jedince, tak i jedince bez horolezeckých zkušeností. Zvládnou jí i sportovně nadané děti, které do věku 15ti let mají vstup povolen pouze s doprovodem dospělé osoby.

leták ferrata.jpg
FERRATA DĚČÍN: About Us

1. CESTA DO NEBÍČKA

Základní výstupovou cestou je „Cesta do nebíčka“. Tato cesta patří k jedním z lehčích cest, je značená jako C/3+, což znamená že by jí měl zvládnout i začátečník.  Délka této cesty činí 150 metrů a na její zdolání budete potřebovat přibližně 30 minut, k jejímu sestupu po turistické cestě počítejte s 10 minutami.
Z této „Cesty do nebíčka“ se můžete vydat na několik tras: „Tichá tolerance“, která spadá do obtížnosti C, lehčí variantou je cesta „Vzpomínka“, která má obtížnost B/2+ nebo „Spolčení hlupců“ (C).

FERRATA DĚČÍN: About Us

2. TICHÁ TOLERANCE

„Tichá tolerance“ (C) je ferratová klasika, a tak je vhodná i pro úplné začátečníky. Jde o 150metrovou cestu, jejíž časová náročnost lezení se pohybuje okolo 30 minut.  I zde máte na výběr několik kombinací, jak cestu dokončit – „Cesta do nebíčka“ nebo „Frona“. Zpestřit si cestu můžete trasou „Karlův most“, který spojuje cestu „Tichá tolerance“ s „Fronou“.

FERRATA DĚČÍN: About Us

3. SPOLČENÍ HLUPCŮ

„Spolčení hlupců“ je další cestou s náročností C, i tato trasa měří 150 metrů, a tudíž je k lezení potřeba přibližně 30 minut.

FERRATA DĚČÍN: About Us

4. VZPOMÍNKA

Další cesta, která spadá do náročnosti B/2+ je „Vzpomínka“, tato trasa je dlouhá 150 metrů a doba lezení i sestupu je stejná jako u Haldového poutníka.  I na této cestě máte možnost se rozhodnout o způsobu zakončení a to buď „Cestou do nebíčka“ nebo cestou Frona.

FERRATA DĚČÍN: About Us

5. HLADOVÝ POUTNÍK

Druhou nejlehčí cestou je „Hladový poutník“ (B/2+) z této trasy je možné se napojit na náročné cesty „Stříbrná vůle“ (D/3) nebo „Pošetilost mocných“ (D/4). Pokud Vás tyto náročnější trasy nelákají, tak je možné se napojit na Fronu (D), Cestu do nebíčka (C/3+), nebo Tichou toleranci (C).  Délka Hladového poutníka je také 150 metrů a časová náročnost lezení je 29 minut a sestupu 9 minut.

FERRATA DĚČÍN: About Us

6. STŘÍBRNÁ VŮLE

„Stříbrná vůle“ spadá do kategorie D/3, patří tedy k nejobtížnějším cestám na Pastýřské stěně. Je dlouhá 150 metrů a je tvořena komínem, který zabírá velkou část cesty. Její časová náročnost se nijak neliší od ostatních cest. Abyste však mohli absolvovat tuto cestu, tak nejprve musíte vylézt po cestě „Hladový poutník“.

FERRATA DĚČÍN: About Us

7. POŠETILOST MOCNÝCH

„Pošetilost mocných“ je netěžší ferratou Pastýřské stěny. Je vhodná pro fyzicky zdatné osoby, neboť se zde nachází převis, kdy je potřeba mít sílu v rukách.

FERRATA DĚČÍN: About Us

8. PASTÝŘ

„Pastýř“ je další cesta náročnosti skupiny D. Měří 150 metrů a ke zdolání je nutné mít alespoň 30 minut. Dokončit výstup můžete pomocí cest „Cesta do nebíčka“, „Frona“ ze které se pomocí „Karlova mostu“ můžete napojit na „Tichou toleranci“ .

FERRATA DĚČÍN: About Us

9. FRONA

Cesta „Frona“ také spadá do obtížnosti D a měří 150 metrů. Pokud si zvolíte tuto cestu, tak nejprve budete muset zdolat jednu z 6 cest, které k této ferratě vedou. Na výběr máte z cest, které jsou popsané výše: „Cesta do nebíčka“, „Tichá tolerance“, „Spolčení hlupců“, „Vzpomínka“, „Hladový poutník“ nebo pastýř Pastýř.

FERRATA DĚČÍN: About Us

10. KARLŮV MOST

Karlův most“ je ocelový most který spojuje cestu „Frona“ s „Cestou do nebíčka“. Je dlouhý 12 metrů a lze ho zařadit do obtížnosti skupiny B.

FERRATA DĚČÍN: About Us

11. DRÁTENÍK

„Dráteník“ D/2+ je poslední cestou skupiny D. Pomocí této cesty se můžete dostat na vrchol Pastýřské stěny nebo si cestu prodloužit využítím cesty „Vzdušný balet“.

FERRATA DĚČÍN: About Us

12. VZDUŠNÝ BALET

Nejlehčí cesta na Pastýřské cestě je trasa s názvem „Vzdušný balet“ (A/B), jedná se však pouze o spojující cestu na vrcholu stěny. Zvládne jí tedy každý, ale je nejprve nutné dostat se k vrcholu. Tato cesta je dlouhá 150 metrů a doba lezení je přibližně 29 minut, k sestupu pak stačí pouhých 9 minut.

FERRATA DĚČÍN: About Us

13. MEMENTO HTW

„Memento HTW“ s délkou 170 metrů patří k nejdelší cestě na Pastýřské stěně, je zařazena do obtížnosti skupiny C a časová náročnost se pohybuje, stejně jako u ostatních cest, okolo půl hodiny. Z celkové délky 170 metrů jsou 3 metry této cesty obtížnější (jedná se o mírný převis, který lze zařadit do obtížnosti typu D).

FERRATA DĚČÍN: About Us

14. ROCK EMPIRE

Poslední cestou obtížnosti C je „Rock empire“. Co se týče délky a časové náročnosti této cesty, tak je stejná, jako u předchozí cesty „Memento HTW“.  Jedná se o náročnou cestu, kterou lze doporučit jen zkušeným horolezcům. Z této cesty je možné se napojit na „Memento HTW“ a abyste vylezli na vrchol, tak se musíte napojit na „Vzdušný balet“, což je nejlehčí cesta Pastýřské stěny.

FERRATA DĚČÍN: About Us

15. PIVOVARSKÁ

Je zařazena do obtížnosti skupiny D

FERRATA DĚČÍN: About Us

16. ADRENALIN CHALLENGE

Je zařazena do obtížnosti skupiny C

FERRATA DĚČÍN: About Us
bottom of page